SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum (SGK Toplu Para Ödemesi)

SSK birikmiş paramı almak istiyorum, SSK'dan toplu para almak isteyenler bu sayfada yer alan güncel bilgileri inceleyerek toplu para alma başvurusu yapabilir.

SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum (SGK Toplu Para Ödemesi)

SSK'da biriken paranın toplu alınabilmesi için son günlerde SGK'ya bir çok başvuru yapılmaktadır. Emeklilik haklarından vazgeçen ve toplu para almak isteyen kişiler Ssk birikmiş paramı almak istiyorum diye başvurular gerçekleştirerek araştırmalar yapmaktadır. Peki, SSK'da biriken paranın alınabilmesi için gereken şartlar nelerdir, SSK'da biriken paraların tamamı ödenir mi, ne kadar süre sonra ödenir. Toplu para aldıktan sonra emekli olunabiliyor mu? Bu konuyla alakalı aklınıza takılan tüm detayları araştırarak maddeler halinde sizler için hazırladık.

SSK Birikmiş Paramı Alabilir Miyim?
Siz de SGK'lı olarak çalıştığınız süre boyunda SGK'da birikmiş olan primlerinizi toplu olarak alabilirsiniz. SSK ve Bağ-Kur çalışanları işten ayrılıp emeklilik yaşını tamamlamış olmasına rağmen, primi eksik olan ve tamamlaması mümkün olmayan kişiler SGK'ya başvuru yaparak biriken primlerini alabilmesi mümkündür. Aşağıda yer alan şartları da tamamlayarak başvurunuzu SGK İl Müdürlüğü'ne yapabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için de Sgk müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz ancak müşteri hizmetleri sadece bilgi verme amacıyla hizmet vermektedir, başvurunuzu il müdürlüğü'nden yapmanız gerekmektedir.


SGK TOPLU PARA ÖDEMESİ 2021
Emeklilik için yaşını doldurmuş ancak primleri yetmeyen ve primlerini ödeyemeyen kişilerin SGK'dan toplu olarak para alabilmeleri mümkündür.

SGK Toplu Para Alma Şartları
- SGK'lı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ve Bağ-kur'lu olarak kendi işini yürütüyor olmamak.
- Erkekler için 25 yaşını aşmış, kadınlar için 20 yaşını geçmiş olmak.

Bu iki şartı tamamlayıp primleri tam olanlar zaten yaşı geldiğinde emekli olabiliyorlar. Ancak primleri eksik olan ve yaşını doldurmuş kişiler paralarını toplu olarak SGK'dan geri alabiliyorlar. Ayrıca vefat eden sigortalının kanuni olarak mirasçısı da parayı alabiliyor. Mirasçılara dul aylığı, yetim aylığı bağlanmamış olması da gereken şartlar arasında yer alıyor.

SSK Toplu Ödeme Başvurusu
SGK'dan toplu para almak isteyen kişilerin SGK'ya dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. SGK başvuru olmaması durumunda bu işlemi kendiliğinden yapmamaktadır yani başvuru yapmazsanız toplu para alamazsınız. Siz de kimlik belgenizle SGK İl Müdürlüğü'nü ziyaret ederek resmi başvurunuzu gerçekleştirebilir ve ne kadar toplu para alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

SGK Toplu Para Alma Hesaplama
2021 yılında SGK'dan toplu prim ödemesi almak isteyen kişiler, toplu para almadan önce hesaplama yaparak ne kadar para alabileceğini öğrenebilir. Prime esas kazancın üst sınırını geçilmesi durumunda bu parayı toplu olarak SGK'dan alabilirsiniz. Toplu prim iadesi hesaplaması ise şu şekilde yapılmaktadır;

Örnek olarak 1.000 prim günü olan vatandaşın 15.000 TL miktarında toplam kazancı bulunuyorsa, bu kişinin SGK toplu iadesi 3.000 TL olacaktır. Kişinin toplam kazancının hangi yılda olduğu önemlidir. 2010 yılında bulunan bir kazanç söz konusu ise ve ödemeyi 2019 yılında almak istiyorsanız, 2010 - 2021 arasında TÜFE (Enflasyon) oranlarının tamamı, büyüme oranlarının ise %30'u bileşik faiz hesabıyla çarpıldıktan sonra SGK prim iadesi hesaplaması yapılmaktadır. Bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek siz de Ssk birikmiş paramı almak istiyorum, nasıl alırım ve ne kadar toplu para ödemesi yapılır sorularına yanıt bulabilirsiniz. Güncel SGK ve Bağ-Kur gelişmelerini takip etmek için siz de sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş