SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama

Uzun yıllar emek vererek işten çıkarılan veya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Haber detayımız da kıdem tazminatı hesaplama ve kıdem tazminatı alma şartlarını öğrenerek hakkınızı savunabilirsiniz.

SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama

Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı çalışan vatandaşlarımızın hakkı olan kıdem tazminatı hernekadar işveren tarafından verilmek istenmese de hükümet tarafından ödenmesi zorunludur. İşçinin kıdem tazminatını alması için bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Kıdem tazminatı emekçi vatandaşların işlerinin sona ermesi durumunda iş bulana kadar güvence sağlamaktadır. İşsizlik ödeneği işçi tarafından güvence sağlasa da kıdem tazminatı daha yüksek meblada tek seferde ödenen ücrettir. Emekli olan vatandaşlar uzun yıllar emek verdiği işyerinden emekli olduğu için ayrılmaları durumunda aldığı kıdem tazminatı ile kendisine ev araba gibi yatırım yaparak veya borcu olan vatandaşlar borçlarını ödeyerek rahata ermesini sağlayan ödenektir. Kıdem tazminatı hesaplama işlemi hernekadar karışık işlem gibi görünse de aslında hesaplaması çok basittir. Aşağıda ssk kıdem tazminatı hesaplama ve kıdem tazminatı alma şartları detaylı olarak anlatılmıştır.

SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama
Kıdem tazminatı almaya hak kazanan vatandaşlar alacakları ücret brüt ücretin çalıştıkları zamanla çarpılarak hesaplanır.

2019 asgari ücretli kıdem tazminatı hesaplama;
(Brüt Asgari Ücret)*(Toplam Çalışma Süresi)=Kıdem Tazminat Tutarı

Örneğin 6 yıl aynı işyerinde çalışmış olan vatandaşın kıdem tazminatı şu şekildedir.

2019 brüt asgari ücret=2.558,40 TL.
(2.558,40)*(6 yıl)=15.350 TL kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Bu süreler tam yıl olmayabilir. Bu durumda yıl sonrasında kalan ay brüt ücretin 12 ye bölünüp kaç ay fazla çalışmışsa çarpılarak hesaplanır örnek üzerinden anlatmak gerekirse şu şekildedir.

Örneğin 8 yıl 4 ay çalışmış olan vatandaşın kıdem tazminatı şu şekildedir.

2019 Brüt Asgari Ücret=2.558,40 TL
2.558,40/12= 213.2 TL her ay için ödenmesi gereken tutardır.
(2.558,40)*(8)= 20.467 TL 8 yıl için ödenecek tutar.
(213.2)*(4ay)= 852 TL kalan 4 ay için ödenmesi gereken tutar. 
Toplam kıdem tazminatı 20.467+852= 21.319 TL


Kıdem tazminatı Alma Şartları
Kıdem tazminatı işveren tarafından verilen ücret olmasından dolayı işveren bazı durumlarda kıdem tazminatı ödemeyi reddedebilir. İşçinin kıdem tazminatı alması için işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Fakat işveren tarafından çıkarılan işçi hırsızlık iş düzenini bozma gibi suçlarla işten çıkarılıyorsa işveren kıdem tazminatı ödemez. Erkek çalışanlar askerlik sebebiyle işten çıkıyorsa kıdem tazminatı alabilir. Emekli olan vatandaşlar emekli olduğu için işten çıkıyorsa kendi isteğiyle dahi işten çıkıyor olsa dahi kıdem tazminatı alır. İş yasasına göre sağlık sebebinden dolayı işten çıkmak zorunda kaldıysa kıdem tazminatı alabilir. Bayan çalışanlar evlendikleri zaman çalıştıkları yerden ayrılmaları durumunda tazminat alır. Bayan çalışanlar çalıştıkları yerden evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde işten çıksa dahi kıdem tazminatı alır.

Sosyal Medyada Paylaş