..

Ücretsiz İzinde Olan Personele Resmi Tatil Ücreti Ödenir mi ?

Covid-19 virüsünün ülkemizde yaygın şekilde görülmesiyle birlikte işçilerin çoğu ücretsiz izinlere ayrılmışlardır. Merak edilen konuların başında gelen ücretsiz izinde olan personele resmi tatil ücreti ödenir mi ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz İzinde Olan Personele Resmi Tatil Ücreti Ödenir mi ?

İş Kanunun' da yer alan maddeye göre işçilerin çalıştırılmayacağı günler, işçinin çalıştırıldığı takdirde onayının alınması ve bugünlere özel ücretler ödenmesi açıkça belirtilmiştir. Ülkemizde 4857 sayılı İş Kanunun 44. maddesi gereği bayramlar ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışıp çalışılmayacağı toplu karar ile alınıp belirlenmektedir. Eğer herhangi bir karar alınmamış ise yazılı bir şey yok ise çalışıp çalışmamak işçinin onayına kalmıştır. Hafta tatili çalışmaları kanundaki düzenlemelere göre, çalışanların haftanın altı iş günü çalıştırılması durumunda 24 saat boyunca kesintisiz dinlendirilmesi gerekiyor. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan bir konu olan, ücretsiz izinde olan personele resmi tatil ücreti ödenir mi ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Ücretsiz İzinde Olan Personele Resmi Tatil Ücreti Ödenir mi ?

 

Ücretsiz izin kavramının tanımı ve nasıl kullanılacağı kanunda açıkça belirtilmiştir. 4857 sayılı İş Kanunu 56. maddesine göre, işçiye hak olarak verilen izinler dışında diğer ücretsiz tüm izinler tarafların rızasıyla kullanması zorunludur. Bir işçi iznini başka bir şehirde geçirmek ister ise ekstra 4 gün yol izni verilmektedir. Bu yol izni işçinin gidiş gelişi için kanun tarafından tanınan ekstra izindir. Yani örneğin 10 gün izin aldınız ama başka ile gideceksiniz izin için, bu durumda 4 gün yol izni ekleneceği için toplam 14 gün izin almış olacaksınız. İşçi yol izni talep ettiği zaman işveren izin vermek zorundadır. Kanun' da belirtilen bir diğer madde ise doğum nedeniyle raporlu olan bir işçinin, rapor bitiminden sonra kullanabileceği doğum izni bulunmaktadır. Bu izinler kanunlar tarafından verildiği için işveren bu izinleri mutlaka vermek zorundadır. Ücretsiz izinde olan personele resmi tatil ücreti ödenir mi, ücretsiz izne ayrılmak isteyen işçi bunu yazılı olarak işverene bildirmek zorundadır. İşveren ücretsiz izni kabul ederse eğer izinde olduğunuz günler için size ücret ödenmeyecektir. Yani kısacası SGK primi tahakkuk etmeyecektir. Ücretsiz izinli günler için Sosyal Güvenlik Kurumuna eksin gün bildirimi mutlaka yapılmalıdır. 

 

Diğerleri Bunu' da Okudu: İşsizlik Maaşı Alan Kişi Sağlıktan Yararlanabilir mi ?

 

İşveren İşçiyi Ücretsiz İzne Çıkarabilir mi ?

 

İşçi Kanunu Haklarına göre bir işçi ücretsiz izne çıkmak ister ise bunu yazılı olarak işverene bildirmek zorundadır. Eğer işveren teklifi uygun görür ve kabul eder ise ücretsiz izne çıkmaya hak kazanırsınız. Ancak işveren işçisini kesinlikle ücretsiz izne çıkması için zorlayamaz. Ücretsiz izin için mutlaka işçinin rızasının olması gerekiyor. İşveren tarafından ücretsiz izne çıkarılmaya zorlanan işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir.

 

Ücretsiz İzinde Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılır mı ?

 

Yasada hak olarak verilen yol ücretsiz izni ve doğum ücretsiz izinlerini kullanan işçiler izinli oldukları günler için sağlık hizmetinden yararlanmaya devam edebilmektedirler. Ücretsiz izinli olunan günlerde SGK primi ödenmediği halde kanunen hak verildiği için izinde olan işçilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesinde hiçbir sorun yoktur. Ancak almış olduğunuz izin süresinin 10 günü aşmaması oldukça önemlidir. Eğer ki izin süreniz 10 günü geçer ise gelir testi yapılarak GSS primi ödendiği takdirde sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilirsiniz. 

 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

Sosyal Medyada Paylaş