..

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

Ziraat Bankası rapor parası sorgulama yapmak adınıza tanımlanmış ücreti görmek ve hesabınıza nasıl aktarılacağı detaylı olarak anlatılmıştır.

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

Sigortalı olarak işverene bağlı olarak çalışan vatandaşların 5510 sayılı kanunda belirtildiği üzere işçinin rahatsızlandığı durumunda, emziren anneye veya geçici istirahat etmesi gerenek vatandaşların hastanede gördüğü tedavi masrafları maaşından kesilir bu kesilen ücretler geçici işgöremezlik veya rapor parası adı altında tekrardan işçinin hesabına yatırılır. Bu yapılacak olan ödenek birkaç farklı yöntemle sorgulanabilir fakat sadece PTT veya Ziraat Bankası aracılığıyla işçinin hesabına yatırılır. Belirlenecek tutarın hesaplanması hastanede tedavi gören hastaların ameliyat veya muayene işlemleri sonucunda çıkan faturalar doğrultusunda vatandaş ödemeyi yaptıktan sonra ödeme yaptığı tutarı talep ederek bu ücretleri tekrar alabilir. Ödenecek ücretler kişinin rahatsızlık durumuna göre değişmektedir.

 

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

 

Bankacılık finans sektöründe kamuya bağlı hizmet veren bankalar arasında yer alan T.C Ziraat Bankası geçici iş göremezlik durumunda SGK aracılığıyla işçiye ödenecek olan ödeneğin aktarılmasında aracılık etmektedir. Ziraat Bankası rapor parası sorgulama işleminde Mali Otomasyon Sistemi Projesi (MOSİP) üzerinden yapılan emzirme yardımı, şahıs sağlık yolluğu yardımı, çölyak metabolizma ödemeleri Ziraat Bankası Merkezi Ödeme Sistemi Aracılığıyla TCKN sorgulaması yapılarak hak sahibi olan vatandaşlara şubeler tarafından ödeme yapılır. Ziraat Bankası rapor parası sorgulama işlemi yapmak için (Ziraat Bankası rapor parası sorgulama) resmi site üzerinden söz konusu rapor parası ödemelerinin sorgulama işlemlerini her ayın 8'i ile aynı ayın 14'ü arasında sorgulama işlemi yapılıp söz konusu ödemeler aynı tarihler içerisinde yapılmaktadır.

Ziraat bankası rapor parası sorgulama işlemi sonrasında ödenek hakkı elde eden vatandaşların ödenekleri vadesiz hesaplarına yatırılır banka şubelerinden veya ATM'ler aracılığıyla para çekme işlemini yapabilirler. Bankada hesapları bulunmayan vatandaşlar ise alacakları ödenekler T.C. kimlik numaralarına yatırılacaktır. Bankaya bizzat müracaat etmeleri durumunda para çekim işlemi yapılacaktır.

 

Rapor Parası Sorgulamada Diğer Yöntemler 

 

Tıkla Ara :  Alo 170

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezini arayarak rapor parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Rapor parası sorgulama dışında diğer tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Çağrı merkezini aramadan önce birtakım bilgileri hazır etmeniz işlemlerinizi daha çabuk halletmenize yardımcı olacaktır. Sorgulama sırasında istenilen bilgiler; T.C. Kimlik numaranız, adınız soyadınız teyit amaçlı sorulacaktır, bağlı bulunduğunuz işyeri ismi, çalışma süreniz, rapor süresi ve anne kızlık soyadı bilgileri istenmektedir. 

Detaylı bilgi için tıklayınız: Rapor Parası Sorgulama 2021

 

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama

 

E-Devlet kapısını kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlerden online olarak şubelere gitmeden faydalanmak için öncelikle PTT şubelerinden bir defaya mahsus e-Devlet şifresi alınması gerekmektedir. Şifre alma işlemi yapıldıktan sonra e-Devlet rapor parası sorgulama yapmak için resmi siteye T.C. kimlik numarası ve alınan şifre ile sisteme girş yapılır. Sağ üst köşede bulunan arama kısmında rapor parası sorgulama yazıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında 4A/4B işgöremezlik ödemesi görme ve raporları görme imkanı tanınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş