..

Bağ - kur Borcunu Toplu Peşin Ödeme İndirimi

17 Kasım tarihi itibariyle SGK prim borçlarında yapılandırma başvurularını almaya başlamıştır. Günümüzde birçok kişi bağ - kur borcunu toplu peşin ödeme indirimini merak etmektedir. Detaylar haberimizin devamında anlatılmıştır.

Bağ - kur Borcunu Toplu Peşin Ödeme İndirimi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehre Zümrüt Selçuk SGK prim borçlarını yeniden yapılandırarak, normalleşme sürecinde vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlayacaklarını duyurmuştu. Resmi gazetede 17 Kasımda yayınlanarak SGK prim borçlarında yapılandırma yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde SGK prim borcu olan binlerce kişi bulunmaktadır. Bu haber yayınlandıktan sonra birçok vatandaşımız başvuruların nasıl ve nereye yapıldığını merak etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılan prim ödemeleri için kredi kartı' da kullanabilirsiniz. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen bağ - kur borcunu toplu peşin ödeme indirimi haberimizin devamında anlatılmıştır.

 

Bağ - kur Borcunu Toplu Peşin Ödeme İndirimi

 

SGK prim borcu yapılandırması birçok vatandaşımıza kolaylık sağlamaktadır. Bu yapılandırmanın sağlayacağı en büyük faydalar arasında faizlerin silinmesi ve borçların yerini Yİ-ÜFE' ye bırakması yer almaktadır. Sosyal  Güvenlik Kurumunun prim yapılandırmasıyla birlikte örnek verecek olursak; 2008 yılında 1200 TL borcu olan bir vatandaş yapılandırma olmasaydı 3580 TL ödeme yapmak zorundaydı. Ancak yapılandırmadan sonra gelen düzenlemeler ve alınan kararlar ile bu tutar ana para tutarı ve 818 TL olarak güncellenmiştir. Bu durumda 1200 TL birisi 818 üstüne ekleyerek ödeme yapacaktır. Bu durumda ödemeniz gereken para tutarı 1818 TL olacaktır. Ancak bu yapılandırma gelmemiş olsaydı eğer 3580 TL zorunlu ödeme yapmak zorunda kalacaktınız. Borçlarını iki taksitte ödemek isteyen kişilere ise %50 indirim uygulanacaktır. 31 Aralık 2021 tarihine kadar kesinleşmiş borcu bulunan kişilerin anapara borcunun %50 ' si silinecektir. Kalan %50 borç ise Yİ-ÜFE güncellenerek borcu sıfırlanacaktır. Borçlarınızı ödemek için aylık periyodlardan kendinize uygun olanları seçebilirsiniz. Aylık ödeme periyodları 6,9,12 ve 18 taksit seçeneği ile ödeyebilirsiniz.

İlgili Haber: Bağ - kur Emeklisi Toplu Para Alabilir mi ?

 

Bağ - kur Sigortalıların Yapılandırma Borçları Ne Olacak ?

 

Bakan Selçuk, sigortalı olarak görev yapanların 21 ekim 2020 tarihinden önceki olan prim borcu bulunan kişilerin, borçlarını ödememeleri halinde, söz konusu sürelerin dondurularak prim borçlarının silineceğini duyurmuştur. Bakanın yapmış olduğu bir diğer açıklama ise şöyle, Bağ - kur sigortalılarının talep ettikleri taktirde önceki yapılan düzenlemeler ile dondurulmuş hizmet sürelerine ait primlerini Yİ-ÜFE ile güncellenmiş tutar üzerinden 1 mart 2021 tarihine kadar ödeyerek, hizmetlerini canlandırma imkanları bulunmaktadır. 

 

SGK Prim Borcu Taksitleri Ne Zaman Başlıyor ?

 

Günümüzde en çok araştırılan bir konu olan SGK prim borcu taksitleri ne zaman başlıyor ?  Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Resmi gazetede yayınlanarak 17 Kasım 2020 tarihinde SGK prim borçlarına taksit imkanı yürürlüğe girmiştir. İlk taksit ödemeleri ise ocak ve şubat aylarına gerçekleştirilmiştir. Borçlarınızı ödemek için maksimum 18 ay taksit yapabilirsiniz. Taksitleri ise 2 ayda bir mutlaka ödemek zorundasınız. Yani bu durumda borçlarınızı 36 ay içerisinde ödemiş olacaksınız.

 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş