Diyetisyen Maaşları 2021 - Diyetisyen Ne Kadar Maaş Alıyor?

Uzman ve normal diyetisyen maaşları 2021 yılında ne kadar maaş alıyor diye merak edenler bu sayfamıza bakabilir.

Diyetisyen Maaşları 2021 - Diyetisyen Ne Kadar Maaş Alıyor?

Tüm dünyada olduğu gibi son yıllarda Türkiye'de de artış olan Diyetisyenlik mesleği ile alakalı araştırmalarımızı yaparak bu sayfamızda diyetisyen maaşları hakkında güncel bilgileri sizlere ulaştıracağız. 2021 yılında diyetisyenlerin nasıl ve nerelerde çalıştığını, ne kadar maaş aldıklarını aşağıda yazdık.

 

Diyetisyen Maaşları 2021

Beslenme teknikleri üzerinde uzman olan ve eğitim alan kişilere diyetisyen denilmektedir. Danışmanların bedensel sağlıklarını korumak amacıyla doğru beslenme yollarını aktaran ve ileri düzey sağlık bilgisinin bulunduğu kişiye diyetisyen denilmektedir. Diyetisyenler hastanelerde, okullarda, kliniklerde, otellerde, spor merkezlerinde çalışabilirler. Farklı gıda firmalarında da diyetisyenlerin görev aldıkları bilinmektedir. İşte 2021 yılında diyetisyen maaşları:

  • Diyetisyen maaşları: 3.500 TL - 4500 TL
  • Uzman Diyetisyen maaşları: 4.500 TL -7.000 TL
  • Kamu yeni başlayan diyetisyen maaşları: 4.450 TL
  • Kamu 5 yıl deneyimli diyetisyen maaşları: 4.800 TL
  • Kamu 10 yıl deneyimli diyetisyen maaşları: 5.500 TL

 

Kamu Diyetisyen Maaşları

Kamu alanında hizmet veren devlet ile üniversite hastanelerinde akademisyen, asistan, toplum sağlığı merkezi, halk sağlığı, belediyeler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve farklı kamu özel ortaklıkları bulunan kurumlarda görev alabilirler. Bunlar ise Türk Hava Yolları, TSM, KYK gibi kurumlar olabilir. Bu kurumlarda görev alan diyetisyenler beslenme üzerine görevlerini yerine getirirler. Kamuda diyetisyen olarak çalışmak isteyen kişilerin KPSS sınavına girmesi ve başarılı olması beklenmektedir.

 

Yurt Dışı Diyetisyen Maaşları

Ülkemizde bazı meslek dallarında yurt dışına göre maaşlar düşük olduğundan dolayı bir çok kişi yurtdışı maaşlarını da merak etmektedir. Özellikle avrupa ülkeleri başta olmak üzere Amerika, İsve, Almanya gibi ülkelerde diyetisyenlere yüksek maaş garantisi verilir. Ülkemizde de dolar ve euronun da yüksek seviyelerde olmasından dolayı bu kişiler Türkiye'de göre yurtdışında yüksek miktarlarda maaş alabilirler. İşte 2020 yılında diyetisyen yurtdışı maaşları:

  • Almanya Diyetisyen maaşları: 4.500 $ - 6.500 $ (Dolar)
  • Fransa diyetisyen maaşları:  4.500 $ - 6.500 $ (Dolar)
  • ABD Diyetisyen maaşları: 4.600 $ - 7.500 $ (Dolar)

 

Bu yazıyı yazdığımız 13 Temmuz günü dolar kuru 6.86 olarak gözüküyordu. Bu rakama göre ise yurtdışında diyetisyen maaşları ise 4.500 Dolar x 6.86 =30.872 TL yapmaktadır. Siz de sitemizi takip ederek güncel maaş bilgilerini inceleyebilirsiniz. Bu sayfamızda yer alan güncel verileri inceleyerek diyetisyen maaşları 2021 yılı hakkında bilgilere ulaşabilir diyetisyenlik hakkında merak edilenleri öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş